karmienie piersią a rozszerzanie diety

W jaki sposób rozszerzać dietę niemowlęcia?  Ile wody powinno pić dziecko? Co podawać, gdy malucha męczą zaparcia?  Na te i inne pytania chętnie odpowiedzą wam ekspert z poradni JeszFresh dietetyk online oraz doradca ds. żywienia HiPP.

Dietetyk Aleksandra Kilen-Zasieczna

Dietetyk Izabela Wójcik

Zadawanie pytań ekspertom  lub włączenie się do dyskusji jest możliwe dopiero po zalogowaniu się w Klubie.  Pytania zadajesz anonimowo (pod nickiem). Przed pierwszym zalogowaniem na Forum zostaniesz poproszony/a o zaakceptowanie ne-etykiety oraz o podanie swojego nicku.

Sendi1992
pn 23. 10. 2017, 16:22
Awatar użytkownika
karmienie piersią a rozszerzanie diety
Witam

Moja dziecko ma skazę białkową. Chciałabym za jakiś czas coś podawać mojej małej. Stąd moje pytanie jesli dziecko jest karmione piersią to kiedy można rozszerzać dietę? I kiedy można podawać kaszki bezglutenowe, bezmleczne na wodzie ?
Dietetyk Aleksandra Kilen-Zasieczna
wt 24. 10. 2017, 13:29
Awatar użytkownika
karmienie piersią a rozszerzanie diety
Dzień dobry, karmienie piersią zaleca się przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka, po czym należy je kontynuować do pierwszego roku lub dłużej. Po skończeniu przez dziecko 5 miesięcy - czyli wejściu w 6 miesiąc życia można zacząć rozszerzać dietę. Pierwsze posiłki to posiłki warzywne - zaczynamy od pojedynczego warzywa np. od pierwszej marchewki HiPP, potem można podać młodą marchewkę z ziemniakami HiPP, a potem można kombinować z tymi dwoma warzywami dodając po 1 nowym każdego dnia. Chodzi o to, aby niekoniecznie podawać na posiłek 1 rodzaj warzywa, ale łączyć go z już poznanymi warzywami. Pierwsze porcje to około 2-4 łyżeczki na dzień, cały czas karmimy piersią i taki początkowy posiłek nie zastępuje posiłku mlecznego. W miarę zwiększania porcji jeśli dziecko będzie najedzone po warzywach można pominąć 1 posiłek mleczny. Potem można zacząć podawać owoce, kaszki bezglutenowe i glutenowe, mięsko, ryby, jaja. Zawsze jednak należy pamiętać, że rozszerzanie diety powinno być spokojne i przeprowadzone bez stresu.

Pozdrawiam.
Swan33
wt 24. 10. 2017, 15:00
Awatar użytkownika
karmienie piersią a rozszerzanie diety
Witam. Karmię piersią. Mój synek skończył dopiero 4 miesiące. Ostatnio pediatra kazała mi rozszerzyć dietę. Czy to nie za wcześnie?
Sendi1992
wt 24. 10. 2017, 19:58
Awatar użytkownika
karmienie piersią a rozszerzanie diety
A kiedy można zacząć podawać kaszki ? I czy to zastępuje jeden posiłek? Dodam że dziecko ma skazę białkową jaka kaszka najlepsza i na co zwrócić uwagę?
Dietetyk Aleksandra Kilen-Zasieczna
czw 26. 10. 2017, 12:01
Awatar użytkownika
karmienie piersią a rozszerzanie diety
Dzień dobry, Swan33 - wg obecnych zaleceń wskazane jest wyłączne karmienie piersią do 6 miesiąca życia. W związku z tym najlepiej zacząć rozszerzać dietę po skończeniu przez dziecko 5 miesięcy. Inne zalecenia mówią, że rozszerzać dietę dziecka można po 17 tygodniu życia (a więc po skończeniu 4 miesięcy - 4,25 miesięcy). Wybór należy do Pani i od gotowości dziecka. Proszę pamiętać, że zaczynamy od bardzo niewielkich ilości 2-4 łyżeczki warzyw (i tak przez kilka tygodni). Z rozszerzaniem diety nie należy się spieszyć, warto zwracać przede wszystkim uwagę na potrzeby dziecka.

Pozdrawiam.
Dietetyk Aleksandra Kilen-Zasieczna
czw 26. 10. 2017, 12:04
Awatar użytkownika
karmienie piersią a rozszerzanie diety
Dzień dobry, kaszki podajemy stopniowo gdy dieta będzie rozszerzona o warzywa i owoce. Nie ma konkretnych zaleceń co do miesiąca. Są kaszki po 4 miesiącu (czyli od piątego miesiąca) i takie po 6 i po 8 miesiącu -kaszki HiPP.

Pozdrawiam.