Karmienia nocne - mleko modyfikowane

W jaki sposób rozszerzać dietę niemowlęcia?  Ile wody powinno pić dziecko? Co podawać, gdy malucha męczą zaparcia?  Na te i inne pytania chętnie odpowiedzą wam ekspert z poradni JeszFresh dietetyk online oraz doradca ds. żywienia HiPP.

Dietetyk Aleksandra Kilen-Zasieczna

Dietetyk Izabela Wójcik

Zadawanie pytań ekspertom  lub włączenie się do dyskusji jest możliwe dopiero po zalogowaniu się w Klubie.  Pytania zadajesz anonimowo (pod nickiem). Przed pierwwszym zalogowaniem na Forum zostaniesz poproszony/a o zaakceptowanie ne-etykiety oraz o podanie swojego nicku.

aanetaa82
wt 17. 04. 2018, 13:47
Awatar użytkownika
Karmienia nocne - mleko modyfikowane
Dzień dobry,

od kiedy można odzwyczajać malucha jeść w nocy i jak to zrobić?

Mały ma 7,5 miesiąca i w nocy budzi się zazwyczaj dwa razy na jedzenie, czasem trzy.

Wieczorem ok. 21-22 dostaje mleko, budzi się ok. 1-1:30, później o 4-5. Sporadycznie jak podam mu butelkę przed 23 to pośpi do 4-5 (takich nocy było może 5-6 od urodzenia). Bywają jednak i noce gdy budzi się co 2,5-3 godziny.

Teoretycznie Maluch powinien dostawać 5 posiłków dziennie, ale u nas z nocnymi wychodzi 7-8. Dodam, że dosypywanie kaszek nic nie daje, wręcz śpi krócej niż po niezagęszczonym mleku.
Dietetyk Aleksandra Kilen-Zasieczna
śr 18. 04. 2018, 12:52
Awatar użytkownika
Karmienia nocne - mleko modyfikowane
Dzień dobry, zalecenia mówią, aby dziecko odzwyczaić od nocnego jedzenia przed ukończeniem pierwszego roku życia (choć w praktyce bywa różnie - dzieci zaczynają wówczas chodzić i zużywają jeszcze więcej energii, a więc i apetyt się zwiększa). Obecnie w wieku 7,5 miesięcy jak najbardziej karmienie w nocy jest dozwolone. Czasem, gdy dziecko budzi się 3 lub więcej razy w nocy wystarczy podać wodę do picia, zmienić pieluszkę czy po prostu utulić do snu.

Pozdrawiam.
aanetaa82
śr 18. 04. 2018, 16:03
Awatar użytkownika
Karmienia nocne - mleko modyfikowane
Dzień dobry,

dziękuję za odpowiedź.

Niestety woda się nie sprawdza, wypije kilka łyków - zasypia, po 10 minutach jest płacz. Podaję znowu wodę, ale już po pierwszym łyku jest płacz i wypluwanie smoczka. Wypije mleko i śpi kolejne 2-3, czasem 4 godziny.

Nie przeszkadza mi fakt, że karmie go w nocy, bardziej mam na względzie jego zdrowie (wagę). Myślę, że obecnie waży już prawie 10kg (fakt, że urodził się spory - 4100), jednak wolałabym nie powiększać jego wagi.
Dietetyk Aleksandra Kilen-Zasieczna
czw 19. 04. 2018, 13:04
Awatar użytkownika
Karmienia nocne - mleko modyfikowane
Rozumiem, a jakiej długości jest synek? Wygląda na to, że jest po prostu głodny w nocy - w tym wypadku nie należy ograniczać karmienia, ale można spróbować nieco rozcieńczać mleko. Proszę także opisać jak wyglądają posiłki w ciagu dnia u dziecka?

Pozdrawiam.
aanetaa82
czw 19. 04. 2018, 13:51
Awatar użytkownika
Karmienia nocne - mleko modyfikowane
Obecnie ma jakieś 74-75cm.

Przykładowy dzień:

6:00 - 180ml mleka (tzn. wody jest 180, miarek mleka jest 5 czyli jak dla 150ml);

9:30 - jogurt z owocami;

13:30 - 180ml (rozcieńczone);

17:00 - warzywa, obiadek, kaszka (różnie);

19:30 - 180ml (rozcieńczone);

23:30 - 180ml (rozcieńczone).



Jak zje tak późno, to kolejny posiłek jest ok. 3:30-4. Jak zje o 20:30 to kolejny posiłek jest ok. 00:30-01:00.



Rozcieńczone mleko dostaje od 4 miesiąca, czyli jak przestałam go karmić piersią. Jak dostawał "pełne" to często nie potrafił zrobić kupki.

Od wczoraj podaję mu 150ml z 4 łyżeczkami. Wydaje mi się, że się najada, bo wytrzymuje 3-4godziny między posiłkami.
Dietetyk Aleksandra Kilen-Zasieczna
pt 20. 04. 2018, 17:22
Awatar użytkownika
Karmienia nocne - mleko modyfikowane
Dzień dobry,

Zarówno wzrost jak i masa ciała dziecka kształtuje się na 90 centylu - synek przybiera więc proporcjonalnie. Nie ma powodu do obaw i zmniejszania porcji posiłków. Proszę być spokojną :)

Pozdrawiam.
aanetaa82
pt 20. 04. 2018, 21:17
Awatar użytkownika
Karmienia nocne - mleko modyfikowane
Dobry wieczór,

bardzo dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam
MeganJ
wt 08. 05. 2018, 21:05
Awatar użytkownika
Karmienia nocne - mleko modyfikowane
Witam mój synek co prawda budzi się tez oO 23:00 na jedzonko a kolejne dostaje o 7:00 mimo, ze wstaje czasem przed 6. Nie jestem co prawda ekspertem od żywienia niemowlat aczkolwiek zastanawia mnie to, że rozcieńcza Pani każdy posiłek mleczny. Rozumiem, że dziecko miało zaparcia ale może zamiast rozcieńczać to mleczko warto sięgnąć porady lekarza i wybrać dla dziecka wspólnie inne mleko? Najwidoczniej to mu nie do końca odpowiada. Warto też dawać dziecku do picia wodę w ciągu dnia i owoce mające właściwości rozluźniające stolec takie jak śliwka czy morele. Może gdy dziecko będzie dostarczało w każdym posiłku tyle składników odżywczych ile trzeba a nie zalewało żołądek żeby nie czuć głodu to będzie spało lepiej? On sobie to co Pani mu ujmie na pewno nadrobi i widać to po jego dobrej wadze ale zrobi to nocą hehe a tego Pani nie chce :) moj syn ma pół roku i zjada 07:00 140/160 ml mleka, potem 10:00 kaszkę na gęsto na 120 ml mleka przygotowaną + owoce ile zje tyle zje z reguły raczej mało po kaszce, potem 13:00 obiadek 125 g słoik a za godzinę resztę owoca, który został. 16:00 i 19;00 pije po 180/200 ml mleka i o 23:00 znowu 200 ml mleka i śpi do rana.