Małe i silne

Wszystko o rozwoju w pierwszym roku życia
AkriNat
śr 8.11.2017, 14:03
Awatar użytkownika
Małe i silne
Dziewczyny, jestem młodą mamą. Mój synek ma 3 miesiące. Już kilka tygodni po porodzie mały utrzymywał sztywno główkę w pozycji pionowej. Bujała mu się oczywiście na boki lecz nie tak gwałtownie jak zauważyłam u innych dzieci. Koło drugiego miesiąca zaczął odrywać główkę od poduszki. Na początku na chwilę lecz teraz w wieku 3 miesięcy potrafi na leżąco utrzymać głowę uniesioną nawet na kilkanaście minut odrywając przy tym plecki od podłoża. Tak samo było od początki z leżeniem na brzuszku. Na początku główkę tylko obracał pocierając noskiem o kocyk a potem już podnosił się tak wysoko opierając na wyprostowanych rączkach. Przewraca się już z brzuszka na plecki i odwrotnie. Czy któraś z was też miała taki przypadek? Nie wiem co mam myśleć na ten temat. Każdy mówi, że mały jeszcze nie może się podnosić bo ma słaby kręgosłup i trzeba uważać by nic sobie nie zrobił, ale co mam zrobić jeśli moje dziecko samo się podnosi do pozycji prawie siedzącej. Poradźcie coś.
MamaLeocha
wt 14.11.2017, 14:47
Awatar użytkownika
Re: Małe i silne
Mój w wieku 6tyg też już głowę tak wysoko i sztywno trzymał, przewracał się na boki. Pediatra i ortopeda powiedzieli, że skoro tak robi to niech robi, widocznie czuje się na to gotowy i w pełni sił. Ale nie podnoś go do siadu, nie sadzaj czy nie obkładaj poduchami do półleżenia
elleza
wt 14.11.2017, 16:08
Awatar użytkownika
Re: Małe i silne
Moja Weronisia też bardzo szybko zaczęła podnosić główkę i przekręcać się na boki. Nie ingerowałam w to - skoro sama czuła się na siłach to znaczy, że jest po prostu bardzo silna. Niektóre dzieci zaczynają siadać w wieku 4 miesiecy, a pierwsze kroki stawiać mając pół roku. Każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Jeśli czujesz, że coś jest nie tak, skonsultuj się z lekarzem.