Spanie 3-miesięczne dziecko

Na Twoje pytania odpowiada
Położna Aldona Korab

Co pomaga na zgagę w ciąży? Kiedy poczuję pierwsze ruchy dziecka? Co to jest kwas foliowy? Chętnie odpowiem na te oraz inne Wasze pytania.

Zadawanie pytań ekspertom lub włączenie się do dyskusji jest możliwe dopiero po zalogowaniu się w Klubie.  Pytania zadajesz anonimowo (pod nickiem). Przed pierwwszym zalogowaniem na Forum zostaniesz poproszony/a o zaakceptowanie ne-etykiety oraz o podanie swojego nicku.

MarlenaB2017
pt 15. 12. 2017, 15:07
Awatar użytkownika
Spanie 3-miesięczne dziecko
Witam Mój maluszek mało spi w dzień. Je co 2 godz -tylko kp budzi się po ok 50min i juz nie potrafi usnac mimo iż jest śpiący Nie używamy smoczka choć był czas ze testowałam ale on tylko bardziej wybudza wiec przestałam. Czasami pomaga noszenie na rękach ale to trwa długo i jeśli się uda to zaśnie na 10 min.sypia tak 2-3 razy dziennie a wieczorem po kąpieli i jedzeniu to już całkiem nie może usnac i tak może nie spać przez 8 godz. Maluszek jest na etapie wkładania paluszków do buzi i zdąża się ze z nimi zaśnie w buzi. W nocy śpi po 2-3 godz budzi się 3 razy wstaje ok godz 7 bądź 8. Martwi mnie to krótkie Spanie i to ze nie potrafi sam ponownie usnac Co robić?
Położna Aldona Korab
wt 19. 12. 2017, 22:27
Awatar użytkownika
Spanie 3-miesięczne dziecko
Dzień dobry,

Niemowlęta przez pierwsze miesiące życia mają jeszcze nie uregulowany rytm dnia i nocy. Niektóre śpią w ciągu dnia do ok.5 godzin, a niektóre zdecydowanie krócej. Z czasem dzieci uczą się pewnego rytmu i śpią o określonych porach w dzień i w nocy. 3 miesięczny malec może mieć w dzień dłuższe przerwy na czuwanie, krótkie drzemki, natomiast w nocy może przesypiać nawet do 7 godzin z jedną lub dwiema przerwami. Nieregularne i krótkie drzemki w dzień nie są niczym niepokojącym. Jeśli dziecko jest pogodne, ma apetyt, prawidłowo się rozwija, to nie ma powodu do zmartwień. Dziecko wie najlepiej ile potrzeba mu snu. Budzi się i zasypia tyle razy ile jego organizm w danej chwili potrzebuje. Jednakże sen jest potrzebny do prawidłowego rozwoju. Proszę zapewnić maluszkowi podczas czuwania odpowiednią dawkę ruchu, aktywność i zabawę, a sprawi to, że lepiej zaśnie. Spacer na świeżym powietrzu. Przed snem należy przewietrzyć pokój, w którym malec śpi. Dzieci potrzebują uporządkowanego rytmu dnia, rytuałów, nie lubią chaosu i zamieszania. Przed snem potrzebują wyciszenia. Jeśli malec jest rozdrażniony, potrzebuje wtedy bliskości mamy, więc proponuję położyć się razem do łóżka , utulić dziecko, pogłaskać, przytulić do piersi, jednostajny cichy głos mamy najlepiej uspokaja. Jest to zapewne lepsza i wygodniejsza metoda usypiania malca aniżeli noszenie na rękach. Jeśli takie same czynności będą powtarzane codziennie to malec z czasem przyzwyczai się i nauczy się sam zasypiać. Pozdrawiam
MaSzu
sob 06. 01. 2018, 23:03
Awatar użytkownika
Spanie 3-miesięczne dziecko
Dzień dobry,

Mój syn ma 4,5 miesiąca i w ciągu dnia jego sen jest w miarę uregulowany, pierwsza drzemka to ok 1,5 do 2 godzin i następne po 40 min do godziny. Między drzemkami przerwy są ok 1,5 godziny, to czas na jedzenie i zabawę. Usypiam go w chusto-nosidle (babasling) i zajmuje mi to 5 minut, po czym odkładam do łóżeczka. Za to wieczory to koszmar, od godziny 20 usypiam go pół godziny odkładam na 10 minut po czym się budzi i od nowa, ostatecznie zasypia po 23. Nie płacze przy tym, wygląda jakby chciał się bawić zamiast spać. Co mogę robić nie tak? Czy może taka jego 'natura'?
Położna Aldona Korab
pn 08. 01. 2018, 22:19
Awatar użytkownika
Spanie 3-miesięczne dziecko
Dzień dobry,

Wszystko co Pani robi jest prawidłowe, a Synek wie najlepiej ile potrzebuje snu. Sam sobie reguluje rytm dnia i nocy. Jeśli prawidłowo się rozwija, przybiera na wadze, jest spokojny i nie płacze to nie ma powodów do niepokoju. Z czasem to wszystko się unormuje. Jednakże, aby lepiej i szybciej zasypiał na noc, proszę spróbować skrócić popołudniową drzemkę, czas czuwania przeznaczony na zabawę spędzić aktywnie z maluszkiem, „ zmęczony” zabawą szybciej zaśnie, a na nocny sen kłaść np. o godzinę później ok. 21. Przed snem przewietrzyć mieszkanie. Ciepła kąpiel, wyciszenie przed snem, bliskość mamy, utulenie do piersi a nawet położenie się z malcem do łóżka powinno sprawić, że Synek szybciej zaśnie i prześpi zdecydowanie dłużej. Pozdrawiam