Siedzenie z podparciem

Na Twoje pytania odpowiada
Położna Aldona Korab

Co pomaga na zgagę w ciąży? Kiedy poczuję pierwsze ruchy dziecka? Co to jest kwas foliowy? Chętnie odpowiem na te oraz inne Wasze pytania.

Zadawanie pytań ekspertom lub włączenie się do dyskusji jest możliwe dopiero po zalogowaniu się w Klubie.  Pytania zadajesz anonimowo (pod nickiem). Przed pierwszym zalogowaniem na Forum zostaniesz poproszony/a o zaakceptowanie ne-etykiety oraz o podanie swojego nicku.

MamaLili20
pn 22. 05. 2017, 16:56
Awatar użytkownika
Siedzenie z podparciem
Witam, moja córka skończyła niedawno 3 miesiące. Od dwóch tygodni podnosi główkę i raczki tak jakby chciała usiąść samodzielnie. Chciałabym sie dowiedzieć kiedy moge sadzać dziecko z podparciem, jest bardzo ciekawa, utrzymuje juz główkę w pozycji pionowej gdy trzymam ją na rękach, ale nie wiem jak to wyglada z perspektywy zdrowia maluszka.
Położna Aldona Korab
pn 22. 05. 2017, 20:17
Awatar użytkownika
Siedzenie z podparciem
Droga Mamo,

Układ mięśniowy i układ kostno-stawowy 3-miesięcznego dziecka nie jest jeszcze przygotowany do tak dużego wysiłku jakim jest siadanie. Bez pośpiechu. Również układanie np. poduszek pod pleckami i po bokach nie jest dobrym pomyłem, może to zaburzyć naturalny rozwój kontroli tułowia.

Układaj swoje maleństwo na macie edukacyjnej lub piankowej rozłożonej na podłodze, w każdej pozycji , a zwłaszcza na brzuszku. Podnosi wtedy główkę i klatkę piersiową, wspiera się na przedramionach, sięga rączkami po zabawki ustawione w zasięgu wzroku, turla się. Takie ćwiczenia wzmacniają mięśnie szyi, karku, ramion i tułowia, które potrzebne są przy siadaniu.

Może Pani nosić swoją córeczkę na rękach z tułowiem uniesionym pod kątem 40-50 stopni, pleckami zwróconą do Pani tułowia, pozwoli to maleństwu swobodnie obserwować wszystko co wokół się dzieje.

Nie ma reguły kiedy należy sadzać dziecko. Na pewno nie należy robić tego za wcześnie tzn. zanim nie opanuje samodzielnego utrzymywania się w pozycji siedzącej , zwykle bywa to ok. 5-6 miesiąca życia.