Przepuklina pępkowa

Na Twoje pytania odpowiada
Położna Aldona Korab

Co pomaga na zgagę w ciąży? Kiedy poczuję pierwsze ruchy dziecka? Co to jest kwas foliowy? Chętnie odpowiem na te oraz inne Wasze pytania.

Zadawanie pytań ekspertom lub włączenie się do dyskusji jest możliwe dopiero po zalogowaniu się w Klubie.  Pytania zadajesz anonimowo (pod nickiem). Przed pierwwszym zalogowaniem na Forum zostaniesz poproszony/a o zaakceptowanie ne-etykiety oraz o podanie swojego nicku.

Karmelka13
wt 20. 03. 2018, 11:42
Awatar użytkownika
Przepuklina pępkowa
Przepuklina pępkowa. W ubiegłym tygodniu podczas kąpieli synka zauważyłam że kawałek pępuszka (ok 1/3) wybrzuszył się na zewnątrz, następnego dnia poszliśmy do pediatry, stwierdził że przepuklina pępkowa. Kazał nam na niego uważać, aby nic nie dźwigał, nie siłował się (pchał, ciągnął coś ciężkiego), żeby obserwować czy się nie powiększa i że być może wchłonie się samo jak zwiększą się mieśnie brzucha. I teraz pytanie - co robić aby on te mięśnie brzucha ćwiczył? Czytałam dużo w internecie ale pisze wszędzie o przepuklinie u noworodków i niemowlaków i że trzeba kłaść dużo na brzuszku i ćwiczyć obroty, jednak mój synek ma prawie 15 miesięcy i najchętniej to by tylko biegał. Dodam, że zauważyłam że po nocy, albo dłuższej przerwie z jedzeniem pępuszek jest "w dziurce", ale wystarczy że coś zje czy więcej wypije i znów ta kulka wyskakuje.. Co robić aby ta przepuklina minęła?
Położna Aldona Korab
śr 21. 03. 2018, 23:18
Awatar użytkownika
Przepuklina pępkowa
Witam,

W przypadku przepukliny pępkowej u małych dzieci postępowanie zależy od wielkości przepukliny. U Pani synka jest to mała przepuklina, czyli postępowanie jest dokładnie takie jak zaleciła pediatra. Małe przepukliny wraz z rozwojem i wzrostem dziecka same się zrastają, osłabione mięśnie brzuszka z czasem wzmacniają się. Najlepszą metodą na pozbycie się przepukliny jest niestety częste układanie na brzuszku, wiadomo, że dziecko, które już pewnie chodzi trudno jest utrzymać w takiej pozycji. Jednak proszę spróbować może w formie zabawy, aby w ciągu dnia polegiwał sobie na brzuszku, a nawet czołgał się. Należy zadbać, aby nie powstawały u Synka zatwardzenia czy wzdęcia brzuszka. Nie dopuszczamy też do długiego płaczu. Są dostępne w aptekach specjalne plastry na przepukliny, które odpowiednio stosowane pod kontrolą lekarza przynoszą oczekiwane efekty. Jeśli ma Pani jakiekolwiek wątpliwości to można również zasięgnąć porady u fizjoterapeuty czy rehabilitanta jak ćwiczyć z dzieckiem, aby wzmocnić mięśnie brzuszka lub skonsultować się z chirurgiem dziecięcym odnośnie dalszego postępowania. Pozdrawiam