Katar

Porad na forum udziela położna
I-ska
pn 4.12.2017, 08:31
Awatar użytkownika
Katar
Witam,
Jak radzić sobie z gęstym katarem u miesięcznego dziecka? Czyszczę córeczce nosek Sterimar i próbuję lekko wyciągać zalegający katar fridą, ale jest tak gęsty że dziecko się nim krztusi. Dochodzi też brak apetytu.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Iza
Położna Aldona Korab
śr 6.12.2017, 23:42
Awatar użytkownika
Re: Katar
Witam Pani Izo,
W przypadku gęstego kataru podstawą jest dobre udrożnienie noska. Aby rozrzedzić wydzielinę stosujemy roztwory wody morskiej , sól fizjologiczną . Można też maluszkowi robić inhalacje, smarować okolice nozdrzy noska maścią majerankową. Do oczyszczania noska skuteczny i bezpieczny jest aspirator do odkurzacza . Proszę często oklepywać plecki, układać na brzuszku jak również w łóżeczku układać córeczką, aby główka była w pozycji lekko uniesionej ku górze ( pod głową pod materacyk podłożyć wałek). Gęsta wydzielina spływa do gardła i dlatego u maleństwa jest niechęć do ssania. Proponuję skonsultować się z pediatrą, gdyż zbyt gęsty katar długo utrzymujący się może prowadzić do infekcji bakteryjnej. Pozdrawiam
iwi
ndz 10.12.2017, 10:03
Awatar użytkownika
Pani ekspert ma całkowitą rację. Ja jestem z synkiem świeżo po takim katarku więc chciałam dodać, że my robiliśmy instalację nebulizatorem z solą fizjologiczna i dawały malcowi największa ulgę.

A na wyciąganie wydzieliny z noska lepszy od fridy jest a-katarek, który podłącza się do odkurzacza. Wyciąga wszystko najlepiej. Tylko my stosowalismy go od 6 m-ca. Wcześniej nie wiedziałam o jego istnieniu.
Katarzynag1988
czw 1.02.2018, 08:20
Awatar użytkownika
Mam pytanie 2 miesięczny syn rzecholi w nocy ma zatkany nos a nie ma kataru,wietrze pokój nawilżaM powietrze. Co robić?
Położna Aldona Korab
czw 1.02.2018, 19:03
Awatar użytkownika
Dzień dobry,
W przypadku suchego, zatkanego noska proszę nawilżać śluzówki nosa zakraplając sól fizjologiczną lub wodę morską do obu dziurek na przegrodę noska. Wieczorem przed snem można zrobić maluszkowi inhalacje z soli fizjologicznej, aby udrożnić nosek. Pozdrawiam
I-ska
czw 1.02.2018, 20:42
Awatar użytkownika
Nam pediatra polecił smarować na noc koło noska żelem Sinulan rinobalsam
Katarzynag1988
pn 5.02.2018, 09:57
Awatar użytkownika
Dziękuję za radę zrobię tak i zobaczę czy będzie lepiej
Położna Aldona Korab
pn 5.02.2018, 18:08
Awatar użytkownika
Witam,
Sinulan Rinobalsam jak najbardziej intensywnie nawilża i udrażnia suchy nosek , ale w przypadku małych niemowląt należy go stosować po konsultacji z lekarzem. Natomiast sól fizjologiczną można stosować bez konsultacji lekarskiej do nawilżania noska jak również do inhalacji. Pozdrawiam