Zaparcia

Na Twoje pytania odpowiada
Położna Aldona Korab

Co pomaga na zgagę w ciąży? Kiedy poczuję pierwsze ruchy dziecka? Co to jest kwas foliowy? Chętnie odpowiem na te oraz inne Wasze pytania.

Zadawanie pytań ekspertom lub włączenie się do dyskusji jest możliwe dopiero po zalogowaniu się w Klubie.  Pytania zadajesz anonimowo (pod nickiem). Przed pierwwszym zalogowaniem na Forum zostaniesz poproszony/a o zaakceptowanie ne-etykiety oraz o podanie swojego nicku.

Swan33
ndz 22. 10. 2017, 22:42
Awatar użytkownika
Zaparcia
Mój 4 miesięczny synek nie zrobił kupy od tygodnia. Czy to normalne? Karmię piersią nie rozszerzałam jeszcze diety. Czy mogę mu coś podać na zaparcia lub czy mogę ja coś zjeść żeby wraz z mleczkiem jemu przekazać?
Położna Aldona Korab
wt 24. 10. 2017, 10:23
Awatar użytkownika
Zaparcia
Dzień dobry,

Nie ma reguły na częstość i ilość oddawanych stolców przez niemowlęta karmione wyłącznie piersią. Jedne maluszki robią kupę po każdym posiłku, a inne nawet raz na 7-10 dni. Wynika to z niedojrzałego jeszcze układu trawiennego. Proszę pamiętać, że odpowiednie żywienie jest najlepszym sposobem na zapobieganie zaparciom. Pani dieta powinna być bogata w produkty zawierające błonnik, ciemne pieczywo, kasze, dużo warzyw i owoców, soki owocowe, śliwki suszone. Przyjmować proszę też więcej płynów , można pić herbatkę HIPP z kopru włoskiego. Wyeliminować należy z diety produkty sprzyjające zaparciom tzn. białe pieczywo, ryż, marchew, banany, czekolada, kakao. Synka można przepajać przegotowaną ciepłą wodą i herbatką HIPP z kopru włoskiego ( można podawać łyżeczką), mimo, że zaleca się wyłączne karmienie piersią bez dopajania. Przed karmieniem można też podać probiotyki w kropelkach dla niemowląt. Pomaga również masowanie brzuszka zgodnie z ruchem wskazówek zegara, częste układanie maleństwa na brzuszku (zawsze pod kontrolą wzroku),ćwiczenia nóżkami ( podkurczanie i prostowanie – tzw. rowerek). W czasie ciepłej kąpieli delikatne masowanie brzuszka bardzo pomaga, dziecko się rozluźnia co pomaga w wypróżnianiu. Jeśli Pani synek nadal będzie miał trudności z oddaniem stolca, będzie przy tym bardzo płakał, prężył się proszę skonsultować się z pediatrą. Pozdrawiam
Swan33
wt 24. 10. 2017, 14:55
Awatar użytkownika
Zaparcia
Dziękuję za odpowiedź.