Odstawienie od piersi rocznego dziecka

Na Twoje pytania odpowiada
Położna Aldona Korab

Co pomaga na zgagę w ciąży? Kiedy poczuję pierwsze ruchy dziecka? Co to jest kwas foliowy? Chętnie odpowiem na te oraz inne Wasze pytania.

Zadawanie pytań ekspertom lub włączenie się do dyskusji jest możliwe dopiero po zalogowaniu się w Klubie.  Pytania zadajesz anonimowo (pod nickiem). Przed pierwwszym zalogowaniem na Forum zostaniesz poproszony/a o zaakceptowanie ne-etykiety oraz o podanie swojego nicku.

Ann_92
śr 25. 04. 2018, 12:39
Awatar użytkownika
Odstawienie od piersi rocznego dziecka
Witam,

W maju moja córeczka kończy rok, ciagle karmie ja piersią ale chce już odstawić .

Problem w tym, ze córka jak widzi butelkę to mam wrażenie ze chcą mnie ja pobić :)

Próbowałam podać swój pokarm przez butelkę , innych butelek, innych mlek modyfikowanych , cały dzień chciałam jakos przemycić butelkę i niestety nic nie działa .

Co mam zrobić ?

Czy podawać mleko w kubku ? Czy podawać mleko przed snem?

Zaznaczę ze córka wieczorem je kasze manna na mleku modyfikowanym i zawsze zjada cała :)
Położna Aldona Korab
czw 26. 04. 2018, 21:53
Awatar użytkownika
Odstawienie od piersi rocznego dziecka
Witam,

Dziecko odstawiamy od piersi stopniowo. Ograniczamy w ciągu doby sukcesywnie liczbę karmień piersią. Dieta dziecka rocznego jest na tyle różnorodna, że śmiało można pokarm mamy zastąpić innym posiłkiem stałym. Jeśli córeczka zjada wieczorem kaszkę na mleku modyfikowanym, to nie ma potrzeby podawania przed snem mleka przez butelkę. Gdy dieta jest dobrze zbilansowana i prawidłowo rozszerzona , a maluszek zdecydowanie nie chce butelki to nie zmuszajmy do tego. Proponuję zasięgnąć jeszcze porady u naszej Pani dietetyk na forum eksperckim. Pozdrawiam
Mama24x7
pn 08. 10. 2018, 00:12
Awatar użytkownika
Odstawienie od piersi rocznego dziecka
Witam

Moja córka za niedługo będzie miała roczek. Dalej karmie ja piersią. Ostatnio mała w ciągu dnia domaga się karmienia i przez to nie chce za bardzo jeść innych posiłków. Nie chce pić mleka żadnego mm. W nocy budzi się nawet do 9 razy uspokaja ja tylko pierś. Nie lubi kaszki. Z butelki nic nie chce pić. Pije jedynie z bidonu wodę. Chce ją odstawić bo karmienia są już męczące i bardzo bolą mała ma 6 zębów i czasem gryzie. Mam obolałe sutki. To już się robi uciążliwe. Pomocy!
Położna Aldona Korab
wt 16. 10. 2018, 23:44
Awatar użytkownika
Odstawienie od piersi rocznego dziecka
Witam,

Odstawienie maluszka od piersi wiąże się z ogromnym przeżyciem zarówno dla mamy jak i dla dziecka. Aby przejść przez to w miarę łagodnie, należy stopniowo ograniczać przystawianie do piersi. Roczne dziecko otrzymuje już tak różnorodne posiłki, że spokojnie możemy nimi zastąpić mleko mamy. Należy systematycznie i konsekwentnie zamiast piersi podawać inne stałe posiłki. Najlepiej robić to, kiedy córeczka jeszcze nie jest bardzo głodna, gdyż głodny maluszek jest zbyt rozdrażniony i płaczący. Trzeba się liczyć z tym, że dziecko może się buntować i płakać kiedy nie dostanie cyca. Posiłek mleczny można zastąpić twarożkiem, jogurtem, kaszką na mleku ( są tak różnorodne smaki, więc może któryś posmakuje). Jeśli chętnie pije z bidonu, to można w taki sam sposób podać mleczko modyfikowane, lub na początek własny odciągnięty pokarm by mała nie wyczuła różnicy smaku. Jeśli będzie się domagać piersi to można odwrócić uwagę podając np. ulubiony owoc, zająć ciekawą zabawą. Ostatni posiłek przed snem podać zdecydowanie później, wywietrzyć pokój, w którym śpi dziecko, wtedy jest szansa, że nie będzie częstych pobudek nocnych. Zanim dziecko samo wybudzi się w nocy można podać butelkę przez sen. Pozdrawiam