Nawracające zastoje

Na Twoje pytania odpowiada
Położna Aldona Korab

Co pomaga na zgagę w ciąży? Kiedy poczuję pierwsze ruchy dziecka? Co to jest kwas foliowy? Chętnie odpowiem na te oraz inne Wasze pytania.

Zadawanie pytań ekspertom lub włączenie się do dyskusji jest możliwe dopiero po zalogowaniu się w Klubie.  Pytania zadajesz anonimowo (pod nickiem). Przed pierwwszym zalogowaniem na Forum zostaniesz poproszony/a o zaakceptowanie ne-etykiety oraz o podanie swojego nicku.

Jaglana
pt 25. 08. 2017, 16:54
Awatar użytkownika
Nawracające zastoje
Dzień dobry! Karmię 2,5 miesiaca i w tym czasie juz 3 razy pojawił się u mnie zastój, a w konsekwencji zapalenie piersi, antybiotyki itp. slyszalam, ze mozna stosowac lecytyne - moglaby Pani powiedziec, w jaki sposob ją stosowac? A moze sa jakies inne sposoby na unikniecie zastojów i zapaleń? Pozdrawiam!
Położna Aldona Korab
pn 28. 08. 2017, 17:03
Awatar użytkownika
Nawracające zastoje
Dzień dobry,

Przy tak często powtarzających się zastojach pokarmu należy przede wszystkim wyeliminować przyczyny, które mogą powodować te zastoje .Proszę zwrócić uwagę na prawidłową technikę przystawiania dziecka do piersi, sprawdzenie w kierunku krótkiego wędzidełka u dziecka. Zmiana pozycji karmienia, najczęściej jest zalecana ta „spod pachy”. Wygodna pozycja dla Pani podczas karmienia. Odpowiednia bielizna, która nie uciska piersi ( biustonosz bez fiszbin). Częste karmienie maleństwa i krótkie przerwy nocne. Wprowadzenie do diety więcej tłuszczów wielonienasyconych np. dobrych jakościowo olejów roślinnych, a odstawienie tłuszczów pochodzenia zwierzęcego.

Ważnym czynnikiem jest też Pani nastrój, wszelki stres i niepokój może prowadzić do zaburzeń laktacji. Ważna jest tu pomoc i wsparcie najbliższych.

Należy też pamiętać, aby przed karmieniem na obolałe piersi zrobić ciepły okład, może być masaż ciepłym prysznicem. A zaraz po karmieniu zimny okład, najlepiej rozbite schłodzone liście kapusty. Sok z kapusty ma działanie przeciwzapalne i ściągające. Zawsze zacząć karmienie od piersi bardziej przepełnionej. Po nakarmieniu dziecka ( zakładając, że zjadło ładnie i opróżniło pierś) nie należy odciągać pokarmu , gdyż to stymuluje laktacje.

Aby ułatwić drenaż przewodów mlecznych można robić ciepłe okłady z siemienia lnianego bądź kozieradki lekarskiej.

Jeśli chodzi o Lecytynę, to przyjmowana w kapsułkach o dawce 1200 mg faktycznie ułatwia wypływ mleka z piersi. Niektórym mamom z podobnymi problemami bardzo pomaga. Odnośnie dawkowania proponowałabym skonsultować się z certyfikowanym doradcą laktacyjnym, który to indywidualnie do Pani potrzeb w danej chwili ustali odpowiednią ilość i czas przyjmowania tego środka.

Pozdrawiam