Karmienie piersia

Na Twoje pytania odpowiada
Położna Aldona Korab

Co pomaga na zgagę w ciąży? Kiedy poczuję pierwsze ruchy dziecka? Co to jest kwas foliowy? Chętnie odpowiem na te oraz inne Wasze pytania.

Zadawanie pytań ekspertom lub włączenie się do dyskusji jest możliwe dopiero po zalogowaniu się w Klubie.  Pytania zadajesz anonimowo (pod nickiem). Przed pierwwszym zalogowaniem na Forum zostaniesz poproszony/a o zaakceptowanie ne-etykiety oraz o podanie swojego nicku.

Monika9206
pn 04. 12. 2017, 19:18
Awatar użytkownika
Karmienie piersia
Witam. Moja coreczka ma 3 tygodnie. Karmie ja piersia. Ssie piersi ok 2 godziny po czym spi 10 min i domaga sie jeszcze. Dostaje wtedy butelke z 90ml mleka. Zastanawiam sie zeby ja przestawic tylko na butelke ale mam dalej laktacje. Uwazajac tez na to co jem mala dostaje po piersi wodnistej kupki. Prosze o porade co mam dalej robic
Położna Aldona Korab
czw 07. 12. 2017, 23:22
Awatar użytkownika
Karmienie piersia
Dzień dobry,

Obawy i niepokój, czy dziecko się najada, czy wystarczy pokarmu, często towarzyszą młodym mamom. Jednakże proszę spróbować przetrwać ten trudny okres, nie rezygnować z karmienia piersią, podawać córeczce pierś ilekroć się tego domaga. Efektywne ssanie piersi jest kiedy słychać odgłos połykania pokarmu. Każdy noworodek ma indywidualne tempo ssania. Jedne potrafią opróżnić pierś w 10-20 minut, a inne potrzebują więcej czasu, nawet 30-45 minut. Najlepiej, by dziecko na jedno karmienie opróżniało jedną pierś, jeśli jednak domaga się więcej, to należy podać na to samo karmienie drugą. Natomiast gdy dziecko nie ssie piersi i zasnęło z brodawką w buzi, to należy delikatnie wyjąć pierś z ust maleństwa i powoli odłożyć do łóżeczka. Zapotrzebowanie na pokarm zależy indywidualnie od dziecka. Jeśli Pani córeczka upomina się o jedzenie, to przystawiamy zawsze do piersi, w ten sposób stymuluje większą produkcję pokarmu. Żeby rozwiać wątpliwości, czy córeczka się najada, czy prawidłowo przybiera na wadze to proszę udać się do Poradni Dziecięcej celem kontroli wagi. Wtedy jeśli będzie potrzeba lekarz zaleci jakim mlekiem dokarmiać dziecko. Na efektywne karmienie duży wpływ ma technika przystawiania do piersi, ilość karmienia 8-12 razy w ciągu doby w tym 1-2 karmienia w nocy. Kupki dziecka karmionego piersią mają zwykle konsystencję „luźnej jajecznicy” koloru żółtego, mogą zdarzać się nawet wodniste i jest to naturalne. W przypadku gdy pojawi się więcej wypróżnień, stolce będą płynne, pojawi się śluz wtedy należy udać się do lekarza. Pozdrawiam
PaulaMor
wt 09. 01. 2018, 20:18
Awatar użytkownika
Karmienie piersia
Szkoda, że nikt nie uświadamia młode matki, że jeśli chcą wychować dziecko bez smoczka to muszą przygotwać się na siedzenie z dzieckiem na piersi 24/h przez pierwsze 3 miesiące zazwyczaj. Tak było w moim przypadku, myślałam, że coś jest nie tak skoro córeczka wisi mi na piersi całymi dniami (głównie spała z brodawką w buzi, a wyjęcie piersi powodowało jej wybudzenie i płacz, po czym znowu przystawienie, pojadła chwile i zapadała w sen, i tak w kółko:)), ale przybierała na wadze, więc okazało się, że to NORMALNE! Nie martw się, albo dasz radę przetrwać ten okres, albo wprowadź smoczek bo dziecko ma ciągłą potrzebę ssania, tj. bycia blisko przy mamusi (z tym że smoczek znowu zaburza laktację bo dziecko ssąc produkuje sobie mleko).

Powodzenia!
Położna Aldona Korab
śr 10. 01. 2018, 22:18
Awatar użytkownika
Karmienie piersia
Witam,

Każda ciężarna, która po skończonym 21 tygodniu ciąży zgłosi się do położnej w Poradni Ginekologiczno-Położniczej może skorzystać z bezpłatnej opieki okołoporodowej. Opieka okołoporodowa przysługuje od 21 tygodnia ciąży do porodu. Opieka ta obejmuje edukację przedporodową, przygotowanie do porodu i połogu, praktyczne i teoretyczne przygotowanie do karmienia piersią, opiekę nad noworodkiem , doradza i pomaga jak rozwiązać problemy dotyczące karmienia piersią i związane z laktacją, jak postępować w trudnych sytuacjach, które się pojawią. Dlatego zawsze zachęcam każdą ciężarną do skorzystania z takich wizyt u położnej. Po porodzie położna odwiedza mamę z noworodkiem w miejscu zamieszkania – jest to wizyta patronażowa, która przysługuje każdej kobiecie po porodzie. Udziela potrzebnych porad i wskazówek jakich potrzebuje każda młoda mama, aby móc uniknąć trudnych sytuacji choćby takich, które wystąpiły u Pani. Więc każda” przyszła” mama, która tylko chce i ma taką potrzebę może skorzystać z wiedzy i doświadczenia położnej. Pani Paulo żałuję tylko, że w Pani przypadku było inaczej i te pierwsze miesiące karmienia piersią były trudne. Pozdrawiam
PaulaMor
czw 11. 01. 2018, 11:50
Awatar użytkownika
Karmienie piersia
Położna oczywiście przychodziła i mówiła, że malutka pięknie ssie i dawała rady podobne do tych, które pisała Pani do pierwszego posta w tym temacie, ale rady miały się nijak do rzeczywistości. Dzidzia dopiero po 3 miesiącu zaczęła się interesować otoczeniem i „odessała” się od cyca. Z drugiej strony trzeba zrozumieć takie maleństwo, że najbezpieczniej czuje się przy matce. I dokładnie tą wiedzę położne powinny przekazywać młodym mamom moim zdaniem, a nie schematy związane z karmieniem piersią. Schematy dają często odwrotny efekt bo zamiast pomóc, matka ma myśli typu „coś ze mną jest nie tak, ja nie umiem karmić piersią”. Najlepiej jeśli matka posługuje się wyłącznie instynktem, słucha samej siebie, to zazwyczaj wystarczy.



Jednakże przyznam, że o wizycie u położnej od 21 tyg ciąży nie wiedziałam. Pierwsze słyszę, ale dziękuję! Będę wiedziała na przyszłość:)

Pozdrawiam
Położna Aldona Korab
pt 12. 01. 2018, 21:16
Awatar użytkownika
Karmienie piersia
Witam Pani Paulo,

Jak najbardziej ma Pani rację. Wszyscy wiemy, że każdy organizm jest inny i inaczej reaguje na proponowane postępowanie medyczne. Dlatego zawsze należy podejść indywidualnie do danego Pacjenta ( jakim jest Mama, noworodek , niemowlę) i znaleźć właściwe rozwiązanie problemu. Zdecydowanie łatwiej jest to dokonać widząc naocznie dany problem i Pacjenta. W takich trudnych sytuacjach zawsze należy korzystać z pomocy fachowców czyli lekarzy, doradców laktacyjnych i położnej do skutku, aż problem zostanie rozwiązany, aby młoda mama mogła w pełni cieszyć się swoim macierzyństwem. Serdecznie pozdrawiam.
Natalii
czw 14. 12. 2023, 12:16
Awatar użytkownika
Karmienie piersia
Wiadomo, że mleko z piersi jest lepsze od mm. To indywidualna produkcja dla Twojego dziecka. Wiadomo też, że karmienie nie powinno boleć, więc może się dziecko źle przystawia. Warto skonsultować się z cdl, ale może być tak, że się siebie nawzajem nauczycie i już nie będzie bolało. Kolejna ważna sprawa, jeżeli będziesz dokarmiała mm, to laktacja nie będzie miała jak dostosować się do potrzeb dziecka. To najczęstszy błąd, który kończy karmienie piersią.
Dla swojej wygody warto jest na pewno kupić sobie wygodny fotel do karmienia
anna85
pt 05. 01. 2024, 10:53
Awatar użytkownika
Karmienie piersia
Jeśli tylko się da trzeba karmić piersią - tak długo jak to tylko możliwe!