Twardy brzuch

Na Twoje pytania odpowiada
Położna Aldona Korab

Co pomaga na zgagę w ciąży? Kiedy poczuję pierwsze ruchy dziecka? Co to jest kwas foliowy? Chętnie odpowiem na te oraz inne Wasze pytania.

Zadawanie pytań ekspertom lub włączenie się do dyskusji jest możliwe dopiero po zalogowaniu się w Klubie.  Pytania zadajesz anonimowo (pod nickiem). Przed pierwwszym zalogowaniem na Forum zostaniesz poproszony/a o zaakceptowanie ne-etykiety oraz o podanie swojego nicku.

MlodyRodzic1
sob 14. 10. 2017, 10:54
Awatar użytkownika
Twardy brzuch
Witam, jestem w 35tc , bardzo często mam twardy brzuch .Słyszałam ze są to skurcze przepowiadające , ale byłby one aż tak często ? (A dzisiejszej nocy brzuch twardy właściwie cała noc) Lekarza mam dopiero za tydzień , czy powinnam jechać na IP ? Zrobić Ktg którego jeszcze nie miałam ? I czy szpital zrobi mi je z biegu jak przyjade?

Pozdrawiam
Położna Aldona Korab
wt 17. 10. 2017, 10:07
Awatar użytkownika
Twardy brzuch
Dzień dobry,

W 35 tygodniu ciąży mogą pojawiać się skurcze przepowiadające czyli skurcze Braxtona-Hicksa, są one całkowicie naturalne. Mięsień macicy przygotowuje się do porodu. W późniejszych tygodniach ciąży skurcze te są dłuższe i częstsze. Zawsze jednak przechodzą po paru minutach i ich intensywność nie zwiększa się. Jeśli te skurcze przedłużają się, są bolesne i niepokojące dla Pani, proponuję wykonać kontrolne badanie USG i zapis KTG. Może Pani z tymi dolegliwościami zgłosić się do swojej Poradni Ginekologiczno-Położniczej lub do szpitala gdzie jest planowany poród. Każda ciężarna, która zgłosi się z jakimikolwiek dolegliwościami powinna być przyjęta i przebadana. Pozdrawiam