Poród i karmienie piersią

Na Twoje pytania odpowiada
Położna Aldona Korab

Co pomaga na zgagę w ciąży? Kiedy poczuję pierwsze ruchy dziecka? Co to jest kwas foliowy? Chętnie odpowiem na te oraz inne Wasze pytania.

Zadawanie pytań ekspertom lub włączenie się do dyskusji jest możliwe dopiero po zalogowaniu się w Klubie.  Pytania zadajesz anonimowo (pod nickiem). Przed pierwwszym zalogowaniem na Forum zostaniesz poproszony/a o zaakceptowanie ne-etykiety oraz o podanie swojego nicku.

Dorotka-z-krainy-ozz
czw 12. 04. 2018, 07:10
Awatar użytkownika
Poród i karmienie piersią
Dzień dobry. Jestem w ciąży (3trymestr) i coraz bliżej do porodu więc pojawia się wiele pytań. Oczywiście będę o tym rozmawiać z lekarzem prowadzącym, jednak konsultacja zawsze jakoś podnosi na duchu. Ciąża przebiega spokojnie i bardzo szybko (może dlatego Że to juz druga :) ) w brzuchu mam również 2 lub 3 nowotwory (łagodne) mieszczące się w jajniku. Jeden jajnik został mi usunięty z tego powodu przed obydwiena ciazami. Teraz znowu czeka mnie zabieg. Zastanawiam się czy jwst możliwe usunięcie guzków podczas cc? Czy jednak narkoza i czas operacji to za długo i dużo dla pobudzenia laktacji (która chyba do końca nie wygasła po karmieniu córki - karmilam w nocy będąc już w ciąży i jakoś do połowy ciąży). Może być to za duze obciążenie dla organizmu aby przeprowadzić cc i usunąć guzy? Czy w razie usunięcia jajnika hormony nie zostaną tak zaburzone że laktacja wcale nie ruszy?
Położna Aldona Korab
pt 13. 04. 2018, 09:48
Awatar użytkownika
Poród i karmienie piersią
Witam,

Zabiegi operacyjne na jajnikach mogą być wykonywane zarówno w czasie trwania ciąży jak i wraz z cięciem cesarskim. Zależy od stopnia zaawansowania choroby i sytuacji położniczej. To w jaki sposób u Pani będzie wykonane zadecyduje lekarz ginekolog. Narkoza towarzysząca podczas zabiegu operacyjnego nie zaburza i nie hamuje laktacji. Za laktację odpowiadają hormony , które są wytwarzane przez przysadkę mózgową. Po rozmowie z ginekologiem wszelkie Pani wątpliwości powinny zostać wyjaśnione. Pozdrawiam
Dorotka-z-krainy-ozz
pt 13. 04. 2018, 10:21
Awatar użytkownika
Poród i karmienie piersią
Dziękuję bardzo za odpowiedź :) mam nadzieję, że nie stracę możliwości karmienia piersią :)