Pępek

Na Twoje pytania odpowiada
Położna Aldona Korab

Co pomaga na zgagę w ciąży? Kiedy poczuję pierwsze ruchy dziecka? Co to jest kwas foliowy? Chętnie odpowiem na te oraz inne Wasze pytania.

Zadawanie pytań ekspertom lub włączenie się do dyskusji jest możliwe dopiero po zalogowaniu się w Klubie.  Pytania zadajesz anonimowo (pod nickiem). Przed pierwwszym zalogowaniem na Forum zostaniesz poproszony/a o zaakceptowanie ne-etykiety oraz o podanie swojego nicku.

kasiak85
pn 15. 05. 2017, 18:09
Awatar użytkownika
Pępek
Dwa tygodnie minęły od porodu a pępek dalej nie odpadł. Co robić aby to przyspieszyć?
Położna Aldona Korab
pn 15. 05. 2017, 20:05
Awatar użytkownika
Pępek
Droga Mamo ,

Proces zasychania i odpadania kikuta trwa zwykle od 10 do 14 dni, zdarza się, że pępek odpada dopiero po trzech lub nawet czterech tygodniach. Prawidłowa i systematyczna pielęgnacja pępka powinna przyspieszyć nam ten proces. Przemywaj pępek przy każdej zmianie pieluszki, używaj do tego Octeniseptu lub Spirytusu 70% ( spirytus spożywczy trzeba rozcieńczyć z wodą w proporcji 2:1), pępek trzeba przemywać bardzo dokładnie, najlepsze do tego celu są patyczki kosmetyczne . Możesz nawet nasączonym gazikiem w spirytusie osuszać dno pępka. Pod żadnym pozorem nie odrywaj na siłę kikuta. Nie martw się tym, że u Twojej pociechy pępek jeszcze nie odpadł, nie jest to jakaś nieprawidłowość. Najważniejsze aby był suchy, nie cuchnący i nie wilgotny. Jeśli przy prawidłowej pielęgnacji będzie utrzymywał się przez kolejne dwa tygodnie, wówczas udaj się do swojego lekarza pediatry. Życzę powodzenia !

Położna Aldona Korab
kasiak85
wt 16. 05. 2017, 22:35
Awatar użytkownika
Pępek
Dziękuję za odpowiedź :)
Karmelka13
śr 17. 05. 2017, 16:12
Awatar użytkownika
Pępek
Mojemu synkowi dopiero odpadł gdy skończył równy miesiąc! W międzyczasie 3 razy odwiedzała go położna, 2 razy byliśmy u Pani doktor, obie mówiły że jeśli nic się nie dzieje to nie ma się czym przejmować. Trzeba tylko sprawdzać czy nie ma ropy, albo czy nie ma brzydkiego zapachu.
Ewelinaaaa25
pn 26. 06. 2017, 13:17
Awatar użytkownika
Pępek
Ja stosowałam Octenisept i odpadł na 15 dzień :D
sob 20. 02. 2021, 18:52
Awatar użytkownika
Pępek
Pielęgnacja pępka była dla mnie dosyć stresująca, bo obawiałam się przede wszystkim, że wda się w niego jakieś zakażenie. Całe szczęście tak się nie stało :D Główną zasadą pielęgnowania pępka było nie moczenie go i przemywanie Octeniseptem, aby nie wdało się zakażenie. Preparat genialny - stosuję do dziś na zadrapania.