Płodność

Na Twoje pytania odpowiada
Położna Aldona Korab

Co pomaga na zgagę w ciąży? Kiedy poczuję pierwsze ruchy dziecka? Co to jest kwas foliowy? Chętnie odpowiem na te oraz inne Wasze pytania.

Zadawanie pytań ekspertom lub włączenie się do dyskusji jest możliwe dopiero po zalogowaniu się w Klubie.  Pytania zadajesz anonimowo (pod nickiem). Przed pierwwszym zalogowaniem na Forum zostaniesz poproszony/a o zaakceptowanie ne-etykiety oraz o podanie swojego nicku.

Swan33
śr 06. 09. 2017, 22:33
Awatar użytkownika
Płodność
Witam. Urodziłam 3 miesiące temu. Miałam cesarke. Karmię piersia. Jak jest z płodnością ? Czy póki nie mam okresu nie mogę zajść w ciążę?
Położna Aldona Korab
czw 07. 09. 2017, 21:34
Awatar użytkownika
Płodność
Dzień dobry,

Podczas karmienia piersią podwyższony jest poziom hormonu Prolaktyny, która to blokuje owulacje. Jest to niepłodność laktacyjna. Niepłodność laktacyjna zależna jest od wielu czynników , przede wszystkim od pełnego karmienia dziecka piersią. Jednakże pomimo tego, proszę nie traktować niepłodności laktacyjnej jako pewnej metody antykoncepcyjnej. Podwyższony poziom Prolaktyny mimo, że będzie Pani karmić piersią, zawsze może się obniżyć. Może to być spowodowane np. zmianą diety, zmianą trybu życia, duży wpływ mają też cechy dziedziczne. Mimo karmienia piersią odblokowuje się wtedy proces owulacji i zajście w ciążę wtedy jest możliwe. Brak miesiączki nie zawsze oznacza brak owulacji. W standardowym cyklu miesięcznym do owulacji dochodzi na ok. 2 tygodnie przed wystąpieniem krwawienia i może być, że pierwsze krwawienie po porodzie może być poprzedzone owulacją – wtedy komórka jajowa będzie już gotowa do zapłodnienia. Każdy organizm kobiety jest inny, inaczej reaguje na różne czynniki, dlatego należy indywidualnie obserwować swój organizm po porodzie ( obserwacja wydzieliny, pomiary temperatury, obserwacja śluzu). Jeśli nie planuje Pani w najbliższym czasie ciąży ginekolog może zalecić bezpieczną dla Pani i dziecka antykoncepcję. Pozdrawiam