Niewskazane produkty w czasie ciąży

Na Twoje pytania odpowiada
Położna Aldona Korab

Co pomaga na zgagę w ciąży? Kiedy poczuję pierwsze ruchy dziecka? Co to jest kwas foliowy? Chętnie odpowiem na te oraz inne Wasze pytania.

Zadawanie pytań ekspertom lub włączenie się do dyskusji jest możliwe dopiero po zalogowaniu się w Klubie.  Pytania zadajesz anonimowo (pod nickiem). Przed pierwwszym zalogowaniem na Forum zostaniesz poproszony/a o zaakceptowanie ne-etykiety oraz o podanie swojego nicku.

Karmelka13
wt 03. 04. 2018, 12:57
Awatar użytkownika
Niewskazane produkty w czasie ciąży
Mam kilka pytań odnośnie jajek, które wiem że w czasie ciąży w formie surowej są zabronione. W święta zjadłam 2 kawałki ciasta z kremem, który jak się później dowiedziałam był z dodatkiem żóltek ubijanych na parze. Czy takie żółtka na parze dalej traktujemy jako surowe i niebezpieczne? Druga sprawa to jest kwestia jajek na miękko - można czy się takich w ciąży jeść nie powinno?



Dziękuję za odpowiedź.
Położna Aldona Korab
śr 04. 04. 2018, 23:46
Awatar użytkownika
Niewskazane produkty w czasie ciąży
Witam,

Surowe jajka nie są zalecane dla kobiet w ciąży z powodu zagrożenia zakażeniem Salmonellą lub Toksoplazmozą. Nie zaleca się spożywania produktów sporządzonych na bazie surowych jajek czyli; majonezu własnej roboty, kremów oraz jajek na miękko. Jednakże jajka z półpłynnym żółtkiem ( na miękko) są dopuszczalne pod warunkiem, że pochodzą z bezpiecznego źródła, są prawidłowo przygotowane – wyparzone, umyte pod gorącą wodą bezpośrednio przed użyciem. Mycie rąk po każdym dotknięciu jaja, gdyż najwięcej bakterii znajduje się na skorupce jaja.



Jeśli krem do ciasta z jaj ubijanych na parze był przygotowywany z wszelką ostrożnością i przestrzeganiem zasad higieny to nie powinna Pani się niepokoić. Jaja ubijane na parze są częściowo poddane obróbce termicznej.



Jaja są bardzo zdrowe, zawierają pełnowartościowe białko, aminokwasy, witaminy A, D, E, witaminy z grupy B, wapń, selen, nienasycone kwasy tłuszczowe. Zawierają cholinę, która korzystnie wpływa na układ nerwowy. Najbardziej w diecie ciężarnej zalecane są jaja na twardo. Pozdrawiam