Cesarka

Na Twoje pytania odpowiada
Położna Aldona Korab

Co pomaga na zgagę w ciąży? Kiedy poczuję pierwsze ruchy dziecka? Co to jest kwas foliowy? Chętnie odpowiem na te oraz inne Wasze pytania.

Zadawanie pytań ekspertom lub włączenie się do dyskusji jest możliwe dopiero po zalogowaniu się w Klubie.  Pytania zadajesz anonimowo (pod nickiem). Przed pierwwszym zalogowaniem na Forum zostaniesz poproszony/a o zaakceptowanie ne-etykiety oraz o podanie swojego nicku.

Magii25
śr 30. 05. 2018, 07:43
Awatar użytkownika
Cesarka
Witam. Mam pytanko. Czy ktoras z was miala planowana cesarke? Jak tak, to ile przed planowanym porodem? Czym pielegnowalyscie blizne? Czy to straszny bol? Slyszalam ze nalezy myc ja mydlem szarym ale w kostce lepiej czy w plynie? Osuszac i psiakc ontiseptem. A dalyscie rade zajmować sie maluszkiem?
Położna Aldona Korab
pn 11. 06. 2018, 21:54
Awatar użytkownika
Cesarka
Witam,

O terminie planowego cięcia cesarskiego decyduje lekarz , zależy w dużej mierze od stanu położniczego oraz wynikające ze stopnia schorzenia u matki.



Ranę po cięciu cesarskim kiedy opatrunek już jest zdjęty należy przemywać letnią wodą i hipoalergicznym bezzapachowym mydłem ( najlepiej dziecięcym – może być zarówno w kostce lub w płynie), dokładnie osuszać Octeniseptem, częste wietrzenie przyspiesza proces gojenia.

Na początku są odczuwalne dolegliwości bólowe w okolicy rany, ale z czasem mijają. W pierwszych dniach po cięciu cesarskim potrzebna jest pomoc bliskiej osoby, ale z każdym dniem organizm nabiera siły, wraca do formy i każda mama może samodzielnie zajmować się swoim maleństwem.

Pozdrawiam.
PaulinaaT
wt 12. 06. 2018, 20:03
Awatar użytkownika
Cesarka
Planową cesarkę miałam tydzień przed terminem. Blizny nie pielęgnowałam niczym konkretnym i zrobiła mi się blizna przerostowa. Ból jest duży, nie ma co koloryzować ale na środkach przeciwbólowych da się normalnie funkcjonować. Bliznę myłam wodą z naturalnym mydłem probiotycznym. Przez pierwsze dwa tygodnie pomagał mi mąż ale potem wrócił do pracy i bez większych problemów radziłam sobie sama. Kolejnej cesarki wolałabym uniknąć.
wt 18. 12. 2018, 23:42
Awatar użytkownika
Cesarka
ja smarowałam ją olejkiem bio oil, ponieważ jest sprawdzony, delikatny, nie podrażnia skóry. Moja blizna po kuracji olejkiem stała się mniej widoczna, bledsza i mniejsza.
iwolik
sob 04. 05. 2019, 23:53
Awatar użytkownika
Cesarka
Witam

18maja mam planowaną cesarke ze wskazaniem ponieważ będzie to trzecie cięcie. Chciałabym się dowiedzieć czym najlepiej pielęgnować ranę i w jaki sposób można szybko dojść do siebie. Pierwszą miałam w 2012, drugą 2017 gdzie pękła na ok 1 cm. Noi za dwa tygodnie trzecia. Proszę o odpowiedź.
Położna Aldona Korab
pn 13. 05. 2019, 22:53
Awatar użytkownika
Cesarka
Witam,

Prawidłowe postępowanie w połogu, przestrzeganie zasad higieny przyspiesza proces gojenia się rany po cięciu cesarskim oraz przyspiesza szybki powrót do formy. Jak najszybciej po porodzie staraj się przystawiać dziecko do piersi, gdyż karmienie piersią przyspiesza obkurczanie macicy. Po zdjęciu opatrunku ranę po cięciu myjemy pod bieżącą wodą, następnie dokładnie osuszamy i odkażamy środkiem odkażającym Octeniseptem. Najważniejsze to aby dokładnie osuszać ranę i często wietrzyć. Szybkie uruchamianie po cięciu cesarskim również przyspiesza proces gojenia się rany. W połogu używaj bielizny siateczkowej jednorazowej, zakładaj tak by nie uciskać rany po cięciu. Pozdrawiam
Kasia5891
sob 25. 05. 2019, 19:12
Awatar użytkownika
Cesarka
Dzień dobry przeczytałam komentarze i chciałam tylko podkreślić, że to jest faktycznie bardzo ważne aby stosować bieliznę odpowiednią. Takie majtki z siateczki ale duże aby nie drażniły blizny!!! U mnie sprawdziły sie te do wielkoktrotnego użytku kupiłam kilka par!!! Po umyciu rany najlepiej osuszyć ją papierowym ręcznikiem i oktanisept.
Położna Aldona Korab
wt 28. 05. 2019, 21:54
Awatar użytkownika
Cesarka
Witam,

Pani Kasiu wszystko się zgadza.

Połóg to czas kiedy zachodzi proces gojenia się rany po cięciu cesarskim, organizm wraca do formy sprzed ciąży. Szczególna higiena oraz pielęgnacja rany pooperacyjnej, częsta zmiana wkładek higienicznych, odpowiednia bielizna, która zapewnia dostęp powietrza, szybkie uruchamianie po cięciu cesarskim to wszystko znacznie wpływa na prawidłowy proces gojenia się rany i szybki powrót do formy. Po zdjęciu szwów i zagojeniu się rany można stosować kremy, żele lub plastry na blizny, które pomagają aby blizna była mniej widoczna. Pozdrawiam
Mirakulus
pn 19. 08. 2019, 17:55
Awatar użytkownika
Cesarka
Witam. Jestem 6 tygodni po cc. Od wczoraj mam bol podbrzusza i zaczelam mocniej krwawic. Krew jest koloru ciemnego z małymi skrzepami.Czy to już okres? Wizytę mam za tydzień

..
Położna Aldona Korab
wt 03. 09. 2019, 23:46
Awatar użytkownika
Cesarka
Witam,

Pierwsza miesiączka może pojawić się ok. 5-8 tygodnia po porodzie u kobiet, które nie karmią piersią. To czy poród odbył się przez cięcie cesarskie czy siłami natury nie ma wpływu na czas pojawienia się pierwszej menstruacji po porodzie. Natomiast duży wpływ ma sposób karmienia dziecka. Karmiąc wyłącznie piersią w organizmie matki produkuje się prolaktyna, która hamuje wystąpienie owulacji. Należy też wiedzieć, że po porodzie pierwsza miesiączka może różnić się od wcześniejszych menstruacji czasem trwania i regularnością. Może być obfitsza i bardziej bolesna lub łagodniejsza i skąpsza niż przed ciążą. Należy bacznie obserwować swój organizm, jeśli nie ma żadnych niepokojących objawów, obfitych skrzepów długo utrzymujących się, to nie ma powodu do niepokoju. Pozdrawiam