Bóle

Na Twoje pytania odpowiada
Położna Aldona Korab

Co pomaga na zgagę w ciąży? Kiedy poczuję pierwsze ruchy dziecka? Co to jest kwas foliowy? Chętnie odpowiem na te oraz inne Wasze pytania.

Zadawanie pytań ekspertom lub włączenie się do dyskusji jest możliwe dopiero po zalogowaniu się w Klubie.  Pytania zadajesz anonimowo (pod nickiem). Przed pierwwszym zalogowaniem na Forum zostaniesz poproszony/a o zaakceptowanie ne-etykiety oraz o podanie swojego nicku.

Monika9206
pt 01. 09. 2017, 16:05
Awatar użytkownika
Bóle
Witam, jestem w 29 tygodniu ciąży. Od dwóch dni boli mnie wszystko tj kosci od pasa w dół a najbardziej pachwiny w nogach i odcinek ledzwiowy. Czy wszystko jest dobrze?
Położna Aldona Korab
pn 04. 09. 2017, 21:42
Awatar użytkownika
Bóle
Dzień dobry,

Odczuwane przez Panią dolegliwości bólowe w pachwinach są typowymi objawami w II i III trymestrze ciąży. Wraz ze wzrostem ciąży powiększająca się macica pociąga więzadła maciczne, dlatego też odczuwane jest rozpychanie i ciągnięcie w pachwinach. Natomiast jeśli pojawiają się bóle w dole brzucha i bóle krzyża proszę tego nie lekceważyć i skonsultować się z lekarzem. Pozdrawiam
Anna210625
wt 23. 01. 2018, 17:16
Awatar użytkownika
Bóle
Witam mam dziwny ból brzucha tylko boli jak sie położne
Położna Aldona Korab
czw 25. 01. 2018, 18:34
Awatar użytkownika
Bóle
Witam Pani Anno,

Trudno stwierdzić co może być przyczyną Pani dolegliwości. Zależy który to tydzień ciąży, który trymestr.

Dolegliwości bólowe podbrzusza w ciąży mogą mieć różne podłoże. Może to być spowodowane rosnącą, powiększającą się macicą, może to być ból więzadeł. Występuje wtedy ból przy poruszaniu się i zmianie pozycji lub nawet przy długim przebywaniu w tej samej pozycji. W takim przypadku zaleca się leżenie na boku ( najlepiej na lewym), oszczędny tryb życia, jak najwięcej wypoczynku. Ciepła i krótka kąpiel ( nie gorąca) działa relaksująco na mięsień macicy. Przyczyną takich dolegliwości mogą być również gazy, wzdęcia czy zaparcia.

Należy bacznie obserwować swoje dolegliwości. W ciąży każdy ból podbrzusza nie powinien być zlekceważony. Jeśli te dolegliwości nie ustępują, powtarzają się i nasilają się, to bardzo proszę skonsultować to z lekarzem ginekologiem.
IzaL
sob 07. 04. 2018, 19:52
Awatar użytkownika
Bóle
Witam,

Jestem w 27 tygodniu ciąży i również odczuwam ciągnięcie w pachwinach. Czy może to być spowodowane zbyt dużą aktywnością i czy jest jakiś sposób na zmniejszenie dolegliwości?
Położna Aldona Korab
pn 09. 04. 2018, 20:12
Awatar użytkownika
Bóle
Witam Pani Izo,

Dolegliwości, które Pani opisuje są przede wszystkim spowodowane rosnącą, powiększającą się macicą, która uciska i pociąga więzadła maciczne. Jest to naturalny stan w tym okresie ciąży. Aby złagodzić te dolegliwości należy jak najwięcej odpoczywać, leżeć z lekko uniesionymi biodrami, prowadzić oszczędny tryb życia, unikać długiego stania, krótka relaksująca kąpiel działa rozluźniająco. Dieta bogata w minerały. Zalecane są też ćwiczenia dla ciężarnych dopasowane do danego trymestru ciąży. Pozdrawiam
mamusia69
sob 11. 07. 2020, 17:14
Awatar użytkownika
Bóle
Miałam podobne oznaki bólowe i objawy :), poczytałam troszkę na portalach parentingowych i w późniejszym czasie na wizycie u lekarza rozmawiałam właśnie o tych bólach brzucha nieco podobnych do tych z miesiączki. Objawy są rozpoznawalne, możesz sobie porównać z tymi opisanymi przy rozciąganiu wiązadeł obłych w czasie ciąży - https://www.mojniemowlak.pl/bole-wiezadla-oblego-macicy
mamusia69
pn 27. 07. 2020, 19:07
Awatar użytkownika
Bóle
Miałam podobne oznaki bólowe i objawy :) , poczytałam troszkę na portalach parentingowych i w późniejszym czasie na wizycie u lekarza rozmawiałam właśnie o tych bólach brzucha nieco podobnych do tych z miesiączki. Objawy są rozpoznawalne, możesz sobie porównać z tymi opisanymi przy rozciąganiu wiązadeł obłych w czasie ciąży