Kalendarz ciąży - ciąża tydzień po tygodniu

"Moje pierwsze tygodnie z mamą – niezapomniane przeżycie."

Ciąża – 40 tygodni oczekiwania na dziecko

Ciąża to bardzo piękny i ekscytujący czas dla przyszłych mam (i oczywiście również dla przyszłych ojców). Jednocześnie w każdym tygodniu ciąży czekają na Ciebie nowe niespodzianki. Kalendarz ciąży HiPP prezentuje przegląd najważniejszych wydarzeń podczas 40 tygodni ciąży. Dowiedz się więcej o każdym tygodniu ciąży:

  • Jak duże jest dziecko?

  • Jakie ważne etapy rozwoju ciąży zachodzą właśnie teraz?

  • Jakie oznaki i objawy ciąży są zauważalne?

  • Jak się czujesz jako matka?

Liczne pomocne wskazówki i objaśnienia pomogą Ci zrozumieć, co dzieje się w Twoim ciele podczas ciąży tydzień po tygodniu.

Tygodnie ciąży

Czas trwania ciąży liczymy od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Oznacza to, że w pierwszym i drugim tygodniu ciąży – z matematycznego punktu widzenia – jeszcze w niej nie jesteś. Dopiero w trzecim tygodniu tak wyliczonej ciąży dochodzi do owulacji i zapłodnienia, co skutkuje urodzeniem dziecka dziewięć miesięcy później.

Ile tygodni trwa ciąża?

Z reguły ciąża trwa 40 tygodni, choć dziecko urodzone „w terminie” może przyjść na świat zarówno w 38. tygodniu ciąży, jak i w 42.

Jak liczyć tygodnie ciąży?

Czas trwania ciąży jest zawsze podawany z dokładnością do dnia. Od pierwszego dnia ostatniej miesiączki do narodzin dziecka mija około 280 dni lub 40 tygodni. Każdy zakończony tydzień ciąży zapisuje się jako liczbę całkowitą. Za nią znajdują się cyfry od 1 do 6 – oznaczające dni danego tygodnia ciąży.

Jeśli pierwszy dzień Twojej ostatniej miesiączki wypadł w czwartek, to właśnie ten dzień będzie początkiem tygodnia ciąży. Szybko zauważysz, że często używany jest zapis typu: „4+3”, w którym 4 jest pełnym, zakończonym tygodniem ciąży, a 3 dodatkowymi dniami z następnego tygodnia. Oznacza to, że byłabyś w ciąży dokładnie od 4 tygodni i 3 dni. Załóżmy więc, że w naszym przykładzie początek tygodnia ciąży był w czwartek, wtedy „+3” będzie w niedzielę (+1 to piątek, +2 to sobota, +3 to niedziela).

Powszechnie, np. w kalendarzu rozwoju ciąży, posługujemy się rozpoczętymi tygodniami ciąży, dlatego przy zapisie „4+3+ byłabyś w 5. tygodniu. Znajomość takiego sposobu liczenia pozwoli Ci precyzyjnie śledzić rozwój ciąży tydzień po tygodniu.

Lekarze liczą jednak skończone tygodnie ciąży, więc z zapisu 4+3 wywnioskują, że masz 4 tygodnie ciąży (w domyśle: ukończone).

Trymestry ciąży - podział

Wraz z implantacją zapłodnionej komórki jajowej rozpoczyna się szybki rozwój ciąży i Twojego dziecka. Ciążę można podzielić na trzy ważne etapy trwające około 3 miesięcy, zwane trymestrami.

1 trymestr ciąży

1 trymestr ciąży, czyli początkowe 13 tygodni to okres, kiedy dziecko przeistacza się z 2 połączonych, mikroskopijnych komórek w płód o wielkości brzoskwini, a Ty powoli oswajasz się z myślą, że już niedługo zostaniesz mamą.

2 trymestr ciąży

2 trymestr ciąży, zwany miesiącem miodowym, to okres kolejnych 14 tygodni ciąży, czyli ok. 3,5 miesiąca, trwający aż do 27. tygodnia. W tym czasie intensywny rozwój ciąży zaczynasz zauważać też w postaci coraz szybciej rosnącego brzuszka.

3 trymestr ciąży

3 trymestr ciąży przypada na ostatnie tygodnie – od 28. tygodnia aż do narodzin dziecka. Jest okresem intensywnego wzrostu płodu i zmian w ciele mamy mających zapewnić przestrzeń do rozwoju maluszka oraz przygotowujących do porodu. Trzeci trymestr może być najdłuższy i trwać nawet 15 tygodni lub najkrótszy i zakończyć się porodem po 11 tygodniach (38. tydzień ciąży).

Dzięki kalendarzowi ciąży HiPP możesz śledzić rozwój ciąży tydzień po tygodniu. W naszych newsletterach dla rodziców możesz również regularnie otrzymywać informacje i wskazówki dotyczące odżywiania przez cały okres ciąży

Kalendarz ciąży – najczęściej zadawane pytania

Ile tygodni trwa ciąża?

Przeciętna ciąża u człowieka trwa 280 dni lub 40 tygodni, które nazywane są tygodniami ciąży. Jednak czas rozwoju ciąży wynoszący 42 tygodnie jest również możliwy i całkiem naturalny. Łożysko jest „zaprojektowane” na maksymalną długość ciąży i dostarczania pokarmu – czyli 42 tygodnie. Dziecko powinno się urodzić najpóźniej w tym czasie. Czas trwania ciąży wynoszący 38 tygodni również mieści się w możliwym zakresie. Od tego momentu dziecko nie będzie już uważane za wcześniaka.

Jak przeliczać tygodnie na miesiące ciąży?

Liczenie i zmiana miesięcy ciąży odbywa się co cztery tygodnie. Obliczanie czasu trwania ciąży rozpoczyna się zawsze od pierwszego dnia ostatniej miesiączki kobiety. Oznacza to, że do czasu ciąży wliczane są już dwa tygodnie, podczas których przyszła matka nie była jeszcze w ciąży. Dzieje się tak dlatego, że do zapłodnienia dochodzi zazwyczaj dwa tygodnie po rozpoczęciu miesiączki, podczas owulacji.

Przy wieku ciążowym wynoszącym dwa tygodnie minął już pierwszy miesiąc ciąży. Następnie co cztery tygodnie rozpoczyna się nowy miesiąc ciąży, ale nie musi on pokrywać się z kalendarzowym początkiem miesiąca.

Czy ciąża trwa 9 czy 10 miesięcy?

Czas trwania ciąży waha się między 38 a 42 tygodniami. W tym okresie można spodziewać się porodu, który mieści się w normie. Dziecko jest wtedy uważane za w pełni rozwinięte, dojrzałe i zdolne do życia poza łonem matki. Łożysko jest w tym czasie również uważane za gotowe do porodu i stopniowo rezygnuje ze swoich funkcji. Ta liczba tygodni ciąży daje zakres od 9 ½ do 10 ½ miesiąca. W związku z tym czas trwania ciąży kobiety można zazwyczaj określić na 10 miesięcy.

Kiedy zaczynają się poszczególne trymestry ciąży?

Termin trymestr pochodzi od łacińskiego słowa trimensis, które oznacza około trzech miesięcy. Trymestr, zwany również trimenonem, opisuje zatem okres trzech miesięcy. W ciąży każdy trymestr ma swoje znaczenie w rozwoju dziecka. Zdrowie i samopoczucie przyszłej matki również zmieniają się z każdym trymestrem.

Pierwszy trymestr obejmuje zatem pierwsze 13 tygodni ciąży, liczone od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Drugi trymestr trwa od 14. do 27. tygodnia ciąży. Ostatni i trzeci trymestr trwa od 28. tygodnia ciąży do porodu. Oznacza to, że trwa on nieco dłużej niż pozostałe dwa trymestry.